Termy w Toskanii – Terme di Saturnia – praktyczne informacje

Termy w Toskanii są bardzo popularne. Do niedawna o tym nie wiedziałam ale gdy już wpadłam na tą informację to na Nasz cel wybrałam Terme di Saturnia. Co ciekawe termy w Toskanii są zazwyczaj bezpłatne. Warto więc wybrać się chociaż w jedno takie miejsce – zdecydowanie warto. 🙂 

 

Jak powstały termy w Toskanii?

Termy w Saturni powstały w miejscu gdzie uderzył piorun ciśnięty przez Jowisza w starciu z Saturnem… 🙂 A w rzeczywistości ? Wszystkiemu winny jest wulkan i woda deszczowa, która trafia w szczeliny skał wulkanu Monte Amiata po czym nagrzana i  pełna minerałów płynie kolejne 30 km aby na końcu wypłynąć w postaci wodospadu. Natura utworzyła piękne białe baseny, w których zbiera się woda… i amatorzy takich kąpieli. Woda w Saturnii ma około 37 stopni i pachnie siarką. Nie obawiajcie się jednak zapachu, nie jest on uciążliwy.

 

Termy w Toskanii Instragram vs. Rzeczywistość

 

Nie będę ukrywać, że jadąc do Saturnii marzyłam o takich widokach.

 

zdjęcie pochodzi z konta na instagramie @thefreedomcomplex, które znajdziecie tutaj

 

Jednak wiedziałam, że niezbędny do tego jest dron 🙂 plus bardzo wczesna poranna wizyta. Nasza rzeczywistość wyglądała mniej więcej tak

 

termy-w-toskanii

 

Na miejsce dotarliśmy po godzinie 18. Ludzi nadal było sporo ale to i tak pewnie nic w porównaniu z tym, co dzieję się w ciągu dnia. Jeżeli zależy Wam głównie na zdjęciach najlepiej pojawić się tam bardzo wcześnie rano. Pisząc wcześnie mam na myśli nawet i 5 rano. Popołudniu światło też jest świetne do zdjęć ale trzeba liczyć się z tym, że ludzi będzie już znacznie więcej.

Jeżeli interesuje Was po prostu pluskanie się w basenach, godzina nie ma większego znaczenia. Woda jest ciepła cały czas a także wolny basenik można spokojnie znaleźć. Termy w Toskanii są popularne nie tylko wśród turystów. Także lokalni mieszkańcy bardzo chętnie je odwiedzają. W związku z tym aby uniknąć największych tłumów to najlepiej odwiedziny zaplanować w tygodniu.

 

Termy-w-toskanii

 

Termy w Toskanii i ich zalety 

Korzystanie z term jest dla Nas dobre, przypisuje się im działanie lecznicze i terapeutyczne. Takie kąpiele mogą łagodzić bóle stawów i kości, korzystnie wpływać na układy krążenia czy wspomagać leczenie dolegliwości skórnych.

Oprócz tego to po prostu bardzo fajna okazja do zrelaksowania się z pięknymi widokami w zasięgu oczu. Podczas korzystania z kąpieli w takiej wodzie należy pamiętać, że powinniśmy robić przerwę co mniej więcej 20 minut. A także, że dzieci i kobiety w ciąży powinny podchodzić do tematu jeszcze bardziej rozsądnie. W tym drugim przypadku zaleca się nawet wcześniejszą konsultację z lekarzem.

 

termy-w-toskanii

 

Terme di Saturnia – jak tutaj trafić? 

Najlepiej samochodem 🙂 Cała Toskania ma to do siebie, że najlepiej zwiedzać ją samochodem. Jeżeli planujecie objazdówkę to warto przemyśleć chociaż jeden nocleg w okolicy aby nacieszyć się termami. Noclegów możemy poszukać właśnie w Saturnii lub w miejscowości Manciano.

Saturnia jest oddalona od basenów o około 3 km. Należy kierować się na Cascate del Mulino położone przy drodze SP10. Na miejscu jest dostępny bezpłatny parking jednak w sezonie może być na nim ciasno. Termy możemy oglądać także z punktu widokowego, znajdującego się na wzgórzu ponad termami. Bez problemu zauważycie to miejsce jadąc po drodze. 🙂 

Jeżeli będziecie szukać noclegu np. poprzez booking.com to mam dla Was zniżkę w wysokości 50 zł. Wystarczy dokonać rezerwacji poprzez ten link.

 

Termy w Toskanii – praktyczne informacje

Termy (jeżeli tylko natura pozwoli) są dostępne przez cały rok, wejście na nie jest bezpłatne. Na miejscu jest punkt gastronomiczny z płatną łazienką i prysznicem. Warto mieć ze sobą ręcznik i koc ponieważ rozłożyć można się tylko na ziemi. Na miejscu nie ma np. leżaków.

Jeżeli nie jedziemy większą grupą to problematyczne staje się pilnowanie rzeczy osobistych. Nie zawsze będą one w zasięgu wzroku. Dlatego jeśli mamy coś drogocennego lepiej zostawić to w samochodzie. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się także kupno tzw. water bag – wodoodporny worek/plecak, do którego możemy schować ważniejsze rzeczy i po prostu mieć go ze sobą. 

Oprócz tego i tak najważnieszym elementem Naszego wyposażenia na termach są buty do wody. Podłoże w wodzie i na skałach jest bardzo śliskie i mało stabilne. Czasem ciężko było mi nawet przemieszczać się w butach a osoby na boso to już w ogóle poruszały się chwiejnym krokiem. 🙂 Skały bywają ostre więc można sobie zrobić krzywdę. Dlatego też, jeżeli wybieramy się z dzieckiem to warto malucha pilnować i uczulić na ostrożne poruszanie się w wodzie.

 

termy-w-toskanii

 

Zapraszam także do 2 pozostałych tekstów o Toskanii, które znajdziecie tutaj i tutaj. 🙂

 

Rekomendowane artykuły

3 komentarze

  1. Super wpis 🙂 ja niestety nie dotarłam w to miejsce ale to znak że muszę tam wrócić 😀

    1. Whereismyprosecco

      Koniecznie! Mam nadzieję, że kiedyś będzie okazja żeby odwiedzić pozostałe 🙂

  2. Hej, osobiście całkowicie zgadzam się z powyższym
    !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *