Locorotondo – białe miasteczko w Apulii

Locorotondo to śliczne, białe miasteczko, położone zaledwie 15 minut drogi od Alberobello. Dlatego warto (ale też nie tylko dlatego!) podczas odwiedzin w tym pierwszym, zajrzeć również do Locorotondo. Osobiście, swoim charakterem przypomina mi trochę Ostuni, które także znajduje się w Apulli. Tak więc w położeniu kilku kilometrów od siebie możemy poznać dwa zupełnie różne miasteczka (mowa oczywiście o Alberobello i Locorotondo).

Locorotondo

locorotondo

 

Locorotondo – jak tutaj trafić?

Na chwilę obecną (maj 2023) w dalszym ciągu linia kolejowa prowadząca między innymi do Alberobello i Locorotondo jest w remoncie. Jakieś pociągi jeżdżą z Bari ale trwa to po prostu długo i niezbyt często. Najlepiej z Bari złapać autobus, na tych samych zasadach o których pisałam przy okazji przejazdu do Alberobello tutaj. 

My z racji tego, że w Alberobello spędziliśmy 2 noce to mieliśmy sporo czasu na odwiedzenie Locorotondo bezpośrednio właśnie stamtąd. Jechaliśmy dokładnie tym samym busem, który dzień wcześniej przywiózł nas z Bari. Bilety można kupić w aplikacji lub automacie Treintalia

Autobus jedzie jakieś 15 minut więc bardzo szybko jesteśmy na miejscu. Warto kontrolować rozkład jazdy. My byliśmy w niedzielę i przejazdy autobusów nie były zbyt częste. 

alberobello

Locorotondo

Locorotondo

 

Locorotondo – co tutaj można robić?

Na zwiedzanie miasteczka warto sobie zarezerwować co najmniej 2 godziny. Nam trafiła się dosyć chłodna i wietrzna pogoda więc te 2 godziny nas porządnie wywiały. Plusem tego natomiast były prawie puste uliczki. Miasteczko jest bardzo klimatyczne i urokliwe, pełno tutaj kawiarenek, restauracji i sklepów z pamiątkami… ale takimi ładnymi, nawet lokalnych artystów. Latem gdy jest pewnie jeszcze więcej kwiatów, musi być bajkowo. Locorotondo jest malutkie więc każdy z ważniejszych punktów znajdziecie, po prostu spacerując między uliczkami. W miasteczku jest też ładny park z widokiem na zieloną dolinę, pełną oliwnych gajów i stożkowych domków Trulli. My pokręciliśmy się po miasteczku a przy okazji odwiedziliśmy Foccacerię przy parku z najlepszą Foccacią jaką kiedykolwiek miałam okazję zjeść. 

Miasteczko nie jest jakoś bardzo popularne wśród turystów ale bez wątpienia jest warte odwiedzin! Ja początkowo nawet nie planowałam, dopiero będąc na miejscu, w Alberobello spontanicznie zdecydowaliśmy, że jedziemy zobaczyć. Myślę, że spędzenie tutaj chociaż 1 nocy również będzie dobrym pomysłem.

 

 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *