Alberobello – praktyczne informacje

alberobello

Alberobello, bajkowe miasteczko pełne domków Trulli

Alberobello to chyba jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Apulii, bo kto nie kojarzy tych małych domków ze stożkowym dachem? Często ozdobione kwiatami wyglądają niczym włoska wioska hobbitów lub smerfów. W Alberobello takich domków można znaleźć około 1,5 tysiąca! Ta jedna z największych atrakcji Apulii jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Obecnie większość mieszkańców Alberobello mieszka w nowoczesnej zabudowie jednak dalej, w takich domkach można trafić na stałych mieszkańców. Turyści również mogą zamieszkać w słynnej Trulii, takich opcji do wynajęcia tutaj nie brakuje!

 

Alberobello – jak się tu dostać?

Obecnie mamy bardzo dobre i stosunkowo tanie połączenia samolotowe z Apulią. My podobnie jak poprzednim razem przylecieliśmy z Krakowa do Bari. Niestety na tą chwilę (maj 2023) trwają jeszcze remonty na trasie kolejowej z Bari do Alberobello więc najkorzystniej jest łapać autobus. Autobusy odjeżdżają z przystanku przy dworcu Bari Centrale a bilety można kupić normalnie w automatach i aplikacji Trenitalia. W internecie można znaleźć dużo informacji, że bilet na autobus trzeba kupić ,,fizycznie” w kawiarni przy przystanku i oczywiście taka opcja też jest ale ja jej nie polecam. A jeśli już to nie próbujcie w pierwszej kawiarni przy przystanku, tylko w drugiej (trochę dalej) o nazwie Dea Cafe. W tej pierwszej nie znają słowa po angielsku, mało tego nawet nie udają, że Cię słuchają i próbują zrozumieć co Ty właściwie chcesz kupić. Bus do Alberobello jedzie około godzinę i kosztuje 4,40 euro za osobę w 1 stronę.  

alberobello

 

Gdzie spać w Alberobello?

Nie będę ukrywać, że najfajniejszym rozwiązaniem jeśli chodzi o nocleg w Alberobello będzie tradycyjny domek Trulli. Co to właściwie jest? Domek Trulli zbudowany jest na planie koła z kamienia wapiennego. Jego stożkowy dach układany jest bez zaprawy i utrzymuje się głównie dzięki swojemu ciężarowi. Dachy domków często są ozdobione różnymi wzorami, które mają zapewnić gospodarzowi zdrowie oraz szczęście. Skąd się wzięły? Całkiem możliwe, że po prostu z potrzeby unikania płacenia podatków nakładanych za nowe murowane domy. Krótko mówiąc potrzeba matką wynalazków 😀 Miały sprawiać wrażenie tymczasowych a okazały się bardzo solidne. Cenowo, nocleg w tradycyjnym Trulli nie należy do najtańszych ale uda się znaleźć coś godnego uwagi. Zwłaszcza jeśli jedziemy w więcej osób ponieważ często mieści się w nich więcej niż 2 osoby. Warto też szukać poza głównymi uliczkami z domkami. tzw Zona Trulli. My mieliśmy kilka minut spacerem do ,,centrum” a cena była już znacznie bardziej znośna. 

Śmiało mogę polecić nasz domek – Trulli Quercus 

Bardzo miły gospodarz, świetna lokalizacja, mega zadbany i czysty domek. Świetnie wyposażony – w środku był  aneks kuchenny, ekspres do kawy z dużą ilością kapsułek, poczęstunek na powitanie a nawet pralka i proszek do prania 🙂 

alberobello

 

Gdzie zjeść w Alberobello?

My postanowiliśmy nie stołować się w restauracjach jeżeli chodzi o Alberobello. Postawiliśmy na coś szybkiego i tańszego. Klimatycznych restauracyjek tutaj nie brakuje, zwłaszcza w Trulli Zona więc z pewnością uda się Wam coś znaleźć swojego 🙂 Ja z pewnością mogę polecić Coppino, pyszne makarony (ale nie tylko!) w różnych kombinacjach. Nawet po 7 euro a lampka wina 2,5. Wracaliśmy dwa dni pod rząd.

Żyliśmy też foccacią, całkiem dobrą kupowaliśmy tutaj

alberobello

Warto rozglądać się za restauracjami czy kawiarniami z tarasem. Szukajcie informacji ,,Locale con Vista Panoramica”. 🙂

alberobello

A gdy będziecie mieć już przesyt Aperolków, winka czy prosecco to mój małżonek  podjął wyzwanie i znalazł miejsce z bardzo dobrym piwkiem.

 

Alberobello – na ile dni?

My spędziliśmy 2 noce w Alberobello. Według mnie to zupełnie wystarczająca ilość. Miasteczko nie jest duże więc nie trzeba mieć na zwiedzanie niewiadomo ile czasu. Warto przejść się po miasteczku rano, zanim zjadą się jednodniowi turyści bo w ciągu dnia bywa ich sporo. Czy miasteczko jest przereklamowane? Hmm a czy o o Włoszech można w ogóle coś takiego powiedzieć? No chyba nie. 🙂

 

Wizytę w Alberobello warto połączyć z wycieczką do Locorotondo… ale o tym następnym razem 🙂

Pozostałe wpisy z Włoch znajdziesz tutaj

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *