Czy Tatrzańska Łomnica
To najlepszy ośrodek w Słowacji? Całkiem możliwe ale nawet jeśli tak nie jest to warto go wypróbować z kilku powodów – jakich? Miłośników białego szaleństwa zapraszam do wpisu odpowiadającego na to pytanie. 🙂
Tatrzańska Łomnica jest tak blisko !
Dla mieszkańców małopolski Tatrzańska Łomnica jest w bardzo atrakcyjnej odległości. Jasne, że bliżej jest duży wybór stoków w Polsce. Jeśli jednak zależy nam na warunkach zbliżonych do tych alpejskich to niestety ale w Polsce raczej ich nie znajdziemy. Droga od np. Białki Tatrzańskiej do Łomnicy zajmie nam mniej więcej godzinę. Gwarantuję, że odrobicie tą godzinę nie czekąjąc po 30 minut w kolejce do wyciągu tak jak ma to miejsce w wielu miejscach u Nas. 🙂
Różnorodność tras i widoki!
W Tatrzańskiej Łomnicy odnajdą się zarówno zaprawieni narciarze i snwoboardziści jak i kompletnie początkujący. Długość wszystkich tras to 13 km. Najdłuższa z nich, którą możemy pokonać z wysokości 2196 m n.p.m. (Lomnické Sedlo) liczy sobie 6 km i zaczyna się czarną trasą, która tylko z perspektywy wyciągu wygląda łagodnie. Na szczycie dosłownie ,,dyndają” nóżki. 🙂
Wzdłuż czarnej trasy jest strefa utworzona do freeridu również ciesząca się dużą popoluarnością. Najwięksi śmiałkowie odważają się zjechać z samego szczytu (Lomnický Štít), który ma 2634 m n.p.m i jest niedostępny dla zwykłych narciarzy. Można się na niego dostać kolejką, która powstała w 1943 roku, jednak wjazd na Łomnicki szczyt nie wlicza się w cenę karnetu.
W dolnych partiach ośrodka są mniej strome trasy w sam raz do nauki lub do jazdy z dziećmi.
Brak kolejek do wyciągów
Brak kolejek do wyciągów to jeden z najważniejszych argumentów, który przekonuje mnie do wyboru danego stoku. Przepustowość w Tatrzańskiej Łomnicy jest na bardzo dobrym poziomie. Jeżeli już trzeba gdzieś chwilę zaczekać to na pierwszej pomarańczowej kolejce od której większość osób po prostu zawsze zaczyna ale to tylko o najpopularniejszych godzinach przyjazdu na stok. W większości przypadków, ulokowanie się na krzesełku to kwestia dosłownie chwili.
Tatrzańska Łomnica – ceny i Apres-Ski
Tatrzańska Łomnica staje się coraz bardziej popularna zwłaszcza wśród narciarzy z Polski. Co za tym idzie te ceny obecnie są już wyższe niż u Nas. Jednak moim zdaniem oferowana nam jakość w cenie karnetu absolutnie to usprawiedliwia. W Polsce na wielu stokach cena w stosunku do jakości jest niestety bardzo zawyżona.
Dobrym rozwiązaniem jest kupno karty GoPass online przed wyjazdem, do cennika odsyłam tutaj. Wychodzi to znacznie taniej niż kupno karnetu na miejscu. Dla posiadaczy karty Gopass przewidziane są różnego rodzaju zniżki w restauracjach na stoku. Wybór w barach na stoku jest też dużo ciekawszy niż u Nas, zwłaszcza jeżeli chodzi o napoje. W Tatrzańskiej Łomnicy bez trudu dostaniemy Bombardino, Aperol Spritz czy butelkę Prosecco oraz pyszną kawę, której nie powstydziłyby się włoskie Dolomity.
Przykładowe ceny:
Cappucino – około 2 euro
Aperol Spritz z kartą GoPass – 3,90 euro
piwo – 2,60 euro
Tatrzańska Łomnica – Gdzie zjeść?
Obok stoku znajdziecie Humno Tatry. Nowoczesna karczma, która wieczorami zamienia się w klub. W ciągu dnia możemy tam bardzo smacznie zjeść. Kuchnia to połączenie słowackich smaków z nowoczesnością. Warto mieć ze sobą kartę GoPass ponieważ tutaj również możemy wykorzystać ją na zniżki.
Tatrzańska Łomnica – gdzie spać?
Wybór hoteli w Tatrzańskiej Łomnicy jest całkiem spory ale my trzeci rok z rzędu jesteśmy wierni Tatragolf Mountain Resort. Jest to nowoczesny kompleks hotelowy, który znajduje się kilka kilometrów od ośrodka. Oferuje przyjemne, duże pokoje z aneksem kuchennym. W restauracji zlokalizowanej na terenie możemy korzystać ze śniadań lub zdecydować się na opcję bez. Z hotelu jest przepiękny widok na Tatry więc warto wspomnieć przy rezerwacji o pokoju z widokiem na góry.
Na terenie hotelu jest dodatkowo płatna strefa Spa. Znajdziemy tam suchą saunę, podgrzewane leżaki i jacuzzi na zewnątrz również z widokiem na Tatry. Będąc na miejscu upomnijcie się o kartę stałego klienta, gwarantującą zniżkę na przyszłe rezerwacje. Dotyczy to także korzystania ze strefy Wellness.
Hrebienok i sanki
Jeżeli myślisz, że sanki są tylko zabawą dla dzieci to bardzo się mylisz. W okolicy Tatrzańskiej Łomnicy znajdziesz trasę saneczkową ze Smokowieckiego Siodełka do Starego Smokowca, która ma prawie 3 km długości! Tor saneczkowy czynny jest codziennie od 9 do 16.30. W tych godzinach możemy także wypożyczyć sanki. Jeżeli jednak tylko dopisują warunki atmosferyczne to 3 razy w tygodniu możemy skorzystać z nocnej jazdy (wtorek, piątek i sobota) od 18.30 do 21. Koszt nocnej jazdy w tych godzinach dla 1 osoby dorosłej to 20 euro z wypożyczeniem sanek. Nie jest to najtańsza atrakcja jednak zdecydowanie warta tych pieniędzy. Na górę wjeżdżamy dokładnie taką kolejką jak na Gubałówkę. Trasa jest oświetlona.
Warto ciepło się ubrać i może nawet dla bezpieczeństwa zabrać ze sobą kask narciarski. Na sankach można nabrać bardzo dużych prędkości i trzeba uważać na innych. Idealnie spisały się moje buty snowboardowe, którymi świetnie się hamowało i sterowało sankami. Frajda jest ogromna i na pewno warto poświęcić chociaż jeden wieczór na tą atrakcję. Na sankach można zjeżdżać maksymalnie w dwie osoby.