Monte – Ogród tropikalny Monte Palace i zjazd na sankach

monte

Magia Monte zaczyna się już w momencie spoglądania na wzgórza wznoszące się nad Funchal. Często w ciągu dnia spowite mgłą a wieczorem oświetlone żółtymi żarówkami wprowadzają tajemniczość i zachęcają do pofatygowania się na górę. A chętnych nie brakuje bo Monte i jego okolice są jedyne w swoim rodzaju. To właśnie tutaj wjedziesz kolejką górską, odwiedzisz jeden z 13 najpiękniejszych ogrodów na świecie i wrócisz sankami po asfalcie. Brzmi fajnie? W takim razie zapraszam Cię na dzień spędzony na wzgórzach Monte. 

 

 

Monte – jak się tam dostać?

Monte w moim życiu odwiedziłam już 4 razy. Dwukrotnie wjeżdzając tutaj kolejką, raz autobusem i ostatnio taksówką.
Teleferico do Funchal to jeden ze sposobów dostania się do Monte z centrum Funchal. Z pewnością jest to najbardziej turystyczny i najpopularniejszy sposób. Często w sezonie i w normalnych czasach można trafić na pokaźne tłumy do wagonika. Jeżeli chodzi o samą kolejkę to zapewniam Was, że w czasie zwiedzania Madery możecie trafić na bardziej spektakularne kolejki linowe. Jeżeli natomiast nie planujecie skorzystać z innych na wyspie, to tą z centrum Funchal jak najbardziej Wam polecam.

Obecnie kolejka działa codziennie od 9 do 17 ale wszystkie takie informacje, zwłaszcza w czasach pandemii najlepiej sprawdzać sobie na bieżąco. Trasa liczy 3781 m i trwa około 15 minut. Cena za bilet w jedną stronę to 11 euro/osoba i 16 euro/osoba w dwie strony. Istnieje możliwość kupna łączonego biletu Funchal – Monte + Monte Jardim Botanico + wejście do Jardim Botanico – powrót do Funchal w cenie 31,40 za osobę dorosłą. Do Jardim Botanico trzeba dojechać z Monte kolejną kolejką o długości 1600 metrów. Jednak jeśli zdecydujecie się na wizytę w ogrodzie tropikalnym Monte Palace to Jardim Botanico można sobie podarować, zwłaszcza jeśli goni Was czas. W mojej opinii Jardim Botanico nie zachwyca i jedyne co fajne to charakterystyczny dywan z kwiatów, który bardzo często można zobaczyć na fotografiach reklamujących Maderę.

Centrum Funchal i wzgórze Monte było ze sobą połączone tradycyjną kolejką linową już około 100 lat temu. Obecnie kolejka jest nowoczesna i przeszklona a więc osoby, które mają lęk wysokości muszą to wziąć pod uwagę. 🙂

Ostatnio do Monte z dzielnicy Lido w Funchal przejechaliśmy taksówką i zapłaciliśmy około 18 euro. Jechaliśmy w 6 osób a więc było to dla Nas najbardziej korzystne cenowo rozwiązanie. Z centrum Funchal jeżdżą autobusy (21 i 20) i jest to najtańsze i chyba najbardziej ekstremalne rozwiązanie. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do jazdy autobusami po tak wąskich uliczkach więc można to potraktować jako atrakcję większą niż dojazd kolejką. 🙂

 

Monte – ogrody, ogrody ale nie tylko!

Na szczycie wzgórz Monte, niedaleko ogrodu tropikalnego Monte Palace i trasy saneczkowej znajduje się kościół Nossa Senhora (pod wezwaniem Matki Bożej). To tutaj przybywają pielgrzymi z całej wyspy aby modlić się przed figurką umieszczoną wysoko na ołtarzu. Zwłaszcza hucznie świętuje się tutaj dzień 15 sierpnia. Już dzień wcześniej do Monte przybywają tłumy aby bawić się, tańczyć i śpiewać całą noc a rano wziąć udział w uroczystej procesji. Będąc pierwszy raz na Maderze trafiliśmy na święto 15 sierpnia. Uczestniczyliśmy wtedy w jednym z festiwali odbywających się na wyspie. Kwiaty i lampki rozwieszone nad wszystkimi ulicami, muzyka, ludzie tańczący dosłownie na dachach. Madera wie jak świętować i my nie raz już się o tym przekonaliśmy:)
Nawet jeśli kościoły średnio Nas interesują to ze schodów przed kościołem można podziwiać przepiękny widok na ocean i całe Funchal. Dlatego warto tutaj podejść, nawet na chwilę.

 


Ogród Tropikalny Monte Palace

Początkiem tego przepięknego ogrodu był dom zbudowany pod koniec XVIII wieku przez konsula angielskiego. Budynek pełnił wówczas rolę hotelu i biura rządowego. Sprzedany w 1987 bardzo dobrze znanemu na Maderze przedsiębiorcy, który dorobił się majątku wydobywając złoto w Południowej Afryce. Manuel Rodrigues Berardo zużył część majątku na budowę ogrodu i rewitalizację tego terenu. I w tym momencie wszyscy, którzy kupujemy roślinki bez opamiętania – bardzo dobrze gościa rozumiemy! 🙂Teren oszałamia ilością zieleni, fontann i figurek. Można spędzić tutaj długie godziny, co chwilę gubiąc się w alejkach i trafiając na coraz to ciekawsze rośliny. Ogromne Monstery, drzewa, które możemy zobaczyć np. tylko w Australii. Nie bez powodu Monte Palace znajduje się w zaszczytnym miejscu 13 najpiękniejszych ogrodów na świecie! Można poczuć się tutaj totalnie magicznie. Odwiedzam ten ogród za każdym razem gdy jestem na wyspie. To miejsce o niesamowitym charakterze i klimacie. Jeżeli planujecie odwiedzić jakiś ogród na Maderze to wybór zdecydowanie powinien paść na Monte Palace.

 

 


Ogród otwarty jest codziennie od 9.30 do 18. Bilet dla dorosłych kosztuje 12,50 euro a dla dzieci poniżej 15 roku życia wejście jest bezpłatne (o ile pozostają pod opieką dorosłych). Na wejściu dostajecie mapkę z dokładnym opisem ogrodu. Warto zachować ze sobą bilet wstępu ponieważ w kawiarnii zlokalizowanej w dolnej części ogrodu możemy dostać lampkę wina Madera gratis.

monte

monte


Sanki i powrót do Funchal

Jeżeli kupiliście dwustronny bilet na kolejkę linową to bez problemu możecie nią wrócić do centrum Funchal. Stanowczo odradzam ten pomysł, gdyż droga w dół może być o wiele bardziej ciekawa. Jechaliście kiedyś sankami po asfalcie? Na Maderze można to zrobić! Raczej nie prędko znajdziecie taką możliwość w innym miejscu na świecie. Chociaż nie należy to do najtańszych atrakcji to warto zrobić to chociaż raz w życiu… no albo trzy razy. 🙂 


Carros do Cesto to tobogany wyplatane z wikliny. Pędzą w dół ulicy po asfalcie z prędkością ponad 40 km/h. Co ciekawe po tej drodze poruszają się także samochody ale to tobogany mają pierwszeństwo 🙂 Carreiros to ubrani na biało mężczyźni, w słomkowych kapeluszach, którzy kierują tym całym zamieszaniem. Wykorzystując do tego swoje umiejętności i specjalne, grube buty o gumowej podeszwie. Ten środek transportu funkcjonuje na Maderze już od 1850 roku. Obecnie pełni rolę atrakcji – nikt nie pozwoli sobie na taki środek transportu w codzienności 😛 

W tym momencie ceny wyglądają następująco:
1 osoba 25 euro
2 osoby 30
3 osoby 45 

Raczej są one stałe – za pierwszym razem, prawie 10 lat temu wyglądały one prawie identycznie. Tobogany znajdziecie pod schodami kościoła Nossa Senhora, zaraz za wejściem do ogrodów Monte Palace.

Pisarz Ernest Hemingway opisał ten zjazd stromymi uliczkami jako najbardziej emocjonujące doświadczenie w całym jego życiu więc chyba nie ma co się zastanawiać nad tym czy wsiadać! 🙂


Praktyczne informacje

Pogoda w Monte często jest zupełnie inna niż w słonecznym Funchal. Jest to już inna wysokość i chmury lubią zatrzymywać się na wzgórzach. Warto mieć coś z dłuższym rękawem ale to tez zależy od pory roku. Zimą czy wczesną wiosną może Nam się nawet przydać parasol. 

Na wyprawę do Monte lepiej wybrać wygodne buty, teren parku jest często wyłożony kostką – mniej lub bardziej równą. Znajduje się na wzgórzach a więc jak możemy się spodziewać, bywa pod górę. 🙂

Tobogany nie zjeżdżają do centrum Funchal. Zatrzymują się jakieś 2 km przed. Można wybrać taksówkę lub spacer – co zdecydowanie polecam. Ceny taksówki mogą być z tego miejsca większe. Nie wiem jak jest obecnie ale podczas Naszego pierwszego powrotu z Monte ta cena najniższa nie była. Warto zapytać zanim wsiądziecie.

 

Po więcej informacji z Madery zajrzyj tutaj.

 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *